ZDALNA BIBLIOTEKA – to miejsce przeznaczone zarówno dla nauczycieli, jak i dla uczniów. Znajdziecie tu linki do stron, z których można pobrać audiobooki oraz ebooki. Udzielimy tutaj także informacji o ciekawych spektaklach i wydarzeniach.
Zapraszamy!
Bibliotekarz
Nowości w Bibliotece Szkolnej
Drodzy Czytelnicy !
Na nadchodzący świąteczny czas biblioteka szkolna poleca takie książki jak:
- Perry „Przyjaciele, kochankowie i ta Wielka Straszna Rzecz”- autobiografia znakomitego aktora, znanego przede wszystkim z roli Chandlera Binga – jednego z bohaterów kultowego serialu „Friends” . To wstrząsająca opowieść o próbie radzenia sobie z nałogiem i chorobą.
- „Atlas. Historia Pa Salta” L. Riley, H. Whittaker to zwieńczenie uwielbianej przez czytelniczki serii Siedem Sióstr. Jeśli chcesz poznać finał losu bohaterek lub całą historię córek Pa Salta zapraszamy! Cała seria w bibliotece szkolnej!
- „Pies ogrodnika” K. Gacek to propozycja nie tylko dla zwolenników mocnych wrażeń . To zabawna komedia kryminalna. Gaja, główna bohaterka, zakłada własną agencję detektywistyczną i przyjmuje pierwsze zlecenie. Rozwiązanie zagadki tajemniczego morderstwa oraz duża dawka humoru gwarantowane!
- Fromuth „Let me in”- znakomita powieść o walce z własnymi lękami i kompleksami. Laya lubi mieć wszystko pod kontrolą. Stroni od życia towarzyskiego . Wszystko się zmienia kiedy poznaje tajemniczego „Vincenta van Gogha” …
Aleksandra Seruga-Adamek
Nowości w Bibliotece Szkolnej
„ZAKOCHAJ SIĘ W KSIĄŻCE – KSIĄŻKI O MIŁOŚCI NIE TYLKO DLA ZAKOCHANYCH”
NAGRODA LITERACKA NIKE
Nike 2022 przyznana! Laureatem tegorocznej Nagrody Literackiej Nike został Jerzy Jarniewicz za tomik „Mondo cane”. W swoim przemówieniu tłumaczył, dlaczego nie chce „składać deklaracji politycznej”.
Jerzy Jarniewicz na gali Nike 2022
LITERACKA NAGRODA NOBLA 2022
Akademia Szwedzka ogłosiła, że w 2022 roku Literacką Nagrodę Nobla otrzymuje Annie Ernaux. Tym samym pisarka dołącza do grona takich autorek
i autorów, jak m.in. Olga Tokarczuk, Toni Morrison, Alice Munro, Ernest Hemingway, Gabriel Garcia Marquez czy Bob Dylan.W tym roku literacka nagroda Nobla trafiła w ręce 118. osoby. Wśród laureatów było 16 kobiet, w tym Polki: Wisława Szymborska i Olga Tokarczuk. Teraz jest ich 17. Uzasadnienie wyróżnienia dla Ernaux, jakie podała Akademia, brzmi:
„Za odwagę i kliniczną ostrość, z jaką odkrywa przed czytelnikami korzenie, alienację i zbiorowe ograniczenia osobistej pamięci.„
Annie Ernaux
Francuska pisarka, urodzona w 1940 roku, wychowała się w ubogiej rodzinie.
W 1971 roku ukończyła studia w dziedzinie literatury współczesnej na Université de Rouen. W latach 1966-1977 uczyła francuskiego w szkołach średnich, po czym została wykładowczynią na Centre National d’Enseignement par Correspondance. W swojej twórczości porusza kwestie wykluczenia m.in. ze względu na płeć, język czy klasę społeczną. Wśród tematów, które porusza w swoich książkach, są te osobiste, m.in. aborcja.
Drodzy Czytelnicy!
Na wiosenny czas biblioteka szkolna poleca:
- „Turkusowe szale” R. Mroza – zwolenników twórczości autora, i nie tylko, zachęcam do przeczytania tej powieści, jakże odmiennej od serii z J. Chyłką czy komisarzem Forstem. Tu mamy do czynienia z wojenną przygodą, szpiegowską fabułą i losami polskich lotników.
- „Władca liczb” M.Krajewskiego- główny bohater powieści, Edward Popielski, na zlecenie pewnego hrabiego, ma wyjaśnić przyczynę tajemniczych zgonów i równie tajemniczego sprawcy, który nazywa się Belmispar. Kto to taki? I co mają wspólnego z tym tytułowe liczby? Może rozwikłacie tą zagadkę…
- „Szczątki pamięci” A.De La Motte- wspaniały thriller z oficerem policji Davidem Sarac w roli głównej. Odpowiada on za kontakty z informatorami i ich ochronę. Kiedy w wyniku wypadku samochodowego traci pamięć, staje się celem dla osób, które chcą pozyskać posiadane przez niego tajemnice.
- „Sałatki i dania z warzyw” siostry Marii – to znakomita książka, zawierająca mnóstwo ciekawych i łatwych do wykonania przepisów na pyszne sałatki, surówki i dania z warzyw, jak na przykład: leczo, racuszki z dyni, sałatka gyros z kurczakiem, surówka z selera i wiele innych. Każdy, kto kocha sałatki z pewnością znajdzie wśród przepisów siostry Marii coś dla siebie…
Miłej lektury!
Aleksandra Seruga-Adamek
Drodzy Czytelnicy!
Wkrótce ŚWIĘTO ZAKOCHANYCH, dlatego wszystkim zainteresowanych wierszami o miłości proponuję zapoznać się ze stroną
https://poezja.org/wz/zbior/Wiersze_o_mi%C5%82o%C5%9Bci/
Niepewność
Gdy cię nie widzę, nie wzdycham, nie płaczę,
Nie tracę zmysłów, kiedy cię zobaczę;
Jednakże gdy cię długo nie oglądam
Czegoś mi braknie, kogoś widzieć żądam
I tęskniąc sobie zadaję pytanie:
Czy to jest przyjaźń? czy to jest kochanie?
Gdy z oczu znikniesz, nie mogę ni razu
W myśli twojego odnowić obrazu;
Jednakże nieraz czuję mimo chęci,
Że on jest zawsze blisko mej pamięci.
I znowu sobie powtarzam pytanie:
Czy to jest przyjaźń? czy to jest kochanie?
Cierpiałem nieraz, nie myślałem wcale,
Abym przed tobą szedł wylewać żale;
Idąc bez celu, nie pilnując drogi,
Sam nie pojmuję, jak w twe zajdę progi;
I wchodząc sobie zadaję pytanie:
Co tu mię wiodło? przyjaźń czy kochanie?
Dla twego zdrowia życia bym nie skąpił,
Po twą spokojność do piekieł bym zstąpił;
Choć śmiałej żądzy nie ma w sercu mojem,
Bym był dla ciebie zdrowiem i pokojem.
I znowu sobie powtarzam pytanie:
Czy to jest przyjaźń? czy to jest kochanie?
Kiedy położysz rękę na me dłonie,
Luba mię jakaś spokojność owionie,
Zda się, że lekkim snem zakończę życie;
Lecz mnie przebudza żywsze serca bicie,
Które mi głośno zadaje pytanie:
Czy to jest przyjaźń? czyli też kochanie?
Kiedym dla ciebie tę piosenkę składał,
Wieszczy duch mymi ustami nie władał;
Pełen zdziwienia, sam się nie postrzegłem,
Skąd wziąłem myśli, jak na rymy wbiegłem;
I zapisałem na końcu pytanie:
Co mię natchnęło? przyjaźń czy kochanie?
Pozdrawiam
Aleksandra Seruga-Adamek
Drodzy Czytelnicy!
Na początek ważna informacja. Zgodnie z decyzją Sejmu patronami roku 2021 zostali ogłoszeni: kard. Stefan Wyszyński, Stanisław Lem, Cyprian Kamil Norwid, Krzysztof Kamil Baczyński oraz Tadeusz Różewicz.
22 stycznia 2021r. przypada 100 rocznica urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego (1921-1944), wybitnego poety polskiego czasu wojny, podchorążego Armii Krajowej, podharcmistrza Szarych Szeregów, który zginął w czasie powstania warszawskiego.
Polecam materiał związany z twórczością poety:
YouTube: Koncert słowno-muzyczny do wierszy K. K. Baczyńskiego w ramach Programu „Kultura w sieci”
A teraz propozycje biblioteki szkolnej:
- Kto to lubi połączenie sensacji i poczucia humoru, z pewnością doceni powieści Olgi Rudnickiej.
W naszej bibliotece dostępne są dwie powieści autorki: „ Oddaj albo giń” oraz „ To nie mój mąż”. Bohaterką obu jest Matylda Dominiczak, bibliotekarka, która postanawia zostać……prywatnym detektywem. - „Dziewczyna z Brooklynu” G. Musso to thriller, który czyta się z zapartym tchem. Narzeczona Raphaela znika w tajemniczych okolicznościach na trzy tygodnie przed ślubem. Zrozpaczony rozpoczyna poszukiwania Anny. Okazuje się, że od dawna jest ona uznana za zmarłą. O co więc chodzi? Raphael spróbuje poznać prawdę. Koniecznie musicie przeczytać tą powieść..
- „Pozwól mi zostać” Tijan Meyer to powieść przeznaczona przede wszystkim dla młodzieży, ale polecam ją także dorosłym czytelnikom. Głowna bohaterka Mackenzie przeprowadza się z rodziną do nowego domu, do innego miasta. Jednak nowy rozdział jej życia zaczął się tragicznie. Tej feralnej nocy, kiedy świat Mackenzie całkowicie runął, dziewczyna miała nocować w obcym domu. Przez przypadek trafiła do pokoju Ryana. Zamiast odejść, została. Tej nocy zupełnie obcy chłopak sprawił, że czuła się bezpieczna, a jego pokój stał się dla niej jedynym miejscem, gdzie w końcu mogła uspokoić swoje myśli. To właśnie tej nocy, jej siostra bliźniaczka odebrała sobie życie. Jak dziewczyna poradzi sobie z bólem po tej tragedii? Jak wpłynie to na jej rodzinę? Książka dostępna
w bibliotece szkolnej.
Pozdrawiam
Aleksandra Seruga-Adamek
Drodzy czytelnicy!
W związku z wprowadzeniem ponowie zdalnego nauczania, przypominam o stronach z dostępem do lektur:
A dla chwili relaksu proponuję sięgnąć po nowości wydawnicze (dostępne też w szkolnej bibliotece):
- „ Osiedle RZNiW” R. Mroza- kolejny świetny kryminał tego autora, tym razem osadzony w świecie subkultury hip-hopowej. Na dwunastym piętrze jednego
z bloków mieszka Deso – wychowujący się bez rodziców chłopak, który, na co dzień musi zmagać się z życiem w skrajnej nędzy. Pewnej nocy otrzymuje esemesa
z nieznanego numeru. Nadawca pisze: „Boję się. Chyba ktoś za mną idzie”. Deso po chwili oddzwania, ale w słuchawce słyszy jedynie trzaski. Nazajutrz okazuje się, że zaginęła dziewczyna z jego klasy. Zaintrygowany rozpoczyna poszukiwania zaginionej - „Lockdown” R. Ziębińskiego- Olga ma wszystko. Miliony na koncie, wielki dom, firmę oraz córkę, którą kocha nad życie. Za miesiąc otworzy swój najnowszy biznes gigantyczną galerię handlową w stolicy. Nigdy nie była ryzykantką. Zawsze potrafiła działać tak, by nic nie stracić. Jest piątek. Olga dowiaduje się, że ktoś uprowadził jej córkę Dominikę. Porywacz żąda zapłacenia dziesięciu milionów euro do poniedziałku. Zdobycie tych pieniędzy nie byłoby dla Olgi wielkim problemem, gdyby nie lockdown, spowodowany pandemią. Odcięta od bankowych kont musi znaleźć sposób na zdobycie pieniędzy.Na ulicach wybuchają zamieszki, a wirus zbiera śmiertelne żniwo. Zaczyna się rozpaczliwy wyścig z czasem. Olga będzie musiała wniknąć do przestępczego świata warszawskich gangsterów. Czy uda się jej uratować córkę?
- „Złota klatka” to pierwsza część najnowszej serii thrillerów kryminalnych autorstwa Camilli Läckberg, królowej szwedzkiego kryminału. Faye jest piękną i inteligentną kobietą. Mogłoby się wydawać, że jej życie układa się idealnie i ma w nim wszystko, czego potrzebuje do szczęścia. Zamieszkuje luksusowy apartament w najlepszej dzielnicy Sztokholmu wraz z oddanym mężem Jackiem i córeczką Julienne. Pozory mogą jednak mylić. W rzeczywistości cały czas desperacko stara się zadowolić swojego partnera i zapomnieć o mrocznej przeszłości w Fjällbace. Ma uczucie, że coraz bardziej oddala się od człowieka, dla którego poświęciła swoje ambicje i czuje się jak zamknięta w złotej klatce. …
Zdalna bibliotekarka
Aleksandra Seruga-Adamek
Drodzy czytelnicy!
Dla chwili relaksu z księgozbioru naszej biblioteki proponuję takie książki jak:
- „Chata” W.P Young – w świecie, w którym religia staje się coraz mniej istotna, „Chata” zmaga się z ponadczasowym pytaniem: „Gdzie jest Bóg w świecie tak pełnym niewysłowionego bólu?” Jakie odpowiedzi na swoje pytanie dostanie główny bohater książki? Sprawdźcie sami…
- „House of cards” M. Dobbs – seria powieści o chciwości i korupcji w świecie polityki. Na jej podstawie powstał jeden z najpopularniejszych seriali XXI wieku.
- „Zabójcza pamięć” K. Follett – doskonały thriller szpiegowski dla miłośników mocnych wrażeń. Jego bohaterem jest Luke, który jako student zostaje zwerbowany do pracy w agencji wywiadowczej. Kilkanaście lat później budzi się w toalecie na dworcu i nie wie kim jest, ani gdzie mieszka, próbuje więc odkryć swoją tożsamość…
Aleksandra Seruga-Adamek
Drodzy Czytelnicy!
Uczniowie, którzy kontynuują naukę w naszej szkole po wakacjach, będą mogli zwracać książki do biblioteki we wrześniu.
Aleksandra Seruga-Adamek
Strony, na których możecie znaleźć coś do poczytania (nie tylko lektury):
Oto najważniejsze strony:
Inne:
- https://woblink.com/katalog/ebooki/darmowe
- https://www.legimi.pl/
- https://www.empik.com/czas-w-domu
- http://www.publio.pl/darmowe.html
- https://polona.pl/
- http://www.chmuraczytania.pl/catalog.php?page=6
- http://www.audiobooktreasury.com/
- https://librivox.org/search?primary_key=51&search_category=language&search_page=1&search_form=get_results
- http://www.loyalbooks.com/
- https://www.storynory.com/
- http://bookini.pl/
- https://ebookpoint.pl/kategorie/darmowe
- https://www.nexto.pl/ebooki/darmowe_c1219.xml
- https://ebook.pl/313-bezplatne
- http://www.ebooks43.pl/
- https://www.quizme.pl/lektury – tutaj można sprawdzić swoją znajomość lektur
Aleksandra Seruga-Adamek