Zdalna Biblioteka

ZDALNA BIBLIOTEKA – to miejsce przeznaczone zarówno dla nauczycieli, jak i dla uczniów. Znajdziecie tu linki do stron, z których można pobrać audiobooki oraz ebooki. Udzielimy tutaj także informacji o ciekawych spektaklach i wydarzeniach.

Zapraszamy!

Bibliotekarze

Drodzy czytelnicy!

W związku z wprowadzeniem ponowie zdalnego nauczania, przypominam o stronach z dostępem do lektur:

https://wolnelektury.pl/

https://lektury.gov.pl/

A dla chwili relaksu proponuję sięgnąć po nowości wydawnicze (dostępne też w szkolnej bibliotece):

 • „ Osiedle RZNiW” R. Mroza- kolejny świetny kryminał tego autora, tym razem osadzony w świecie subkultury hip-hopowej. Na dwunastym piętrze jednego
  z bloków mieszka Deso – wychowujący się bez rodziców chłopak, który, na co dzień musi zmagać się z życiem w skrajnej nędzy. Pewnej nocy otrzymuje esemesa
  z nieznanego numeru. Nadawca pisze: „Boję się. Chyba ktoś za mną idzie”. Deso po chwili oddzwania, ale w słuchawce słyszy jedynie trzaski. Nazajutrz okazuje się, że zaginęła dziewczyna z jego klasy.  Zaintrygowany rozpoczyna poszukiwania zaginionej
 • „Lockdown” R. Ziębińskiego- Olga ma wszystko. Miliony na koncie, wielki dom, firmę oraz córkę, którą kocha nad życie. Za miesiąc otworzy swój najnowszy biznes gigantyczną galerię handlową w stolicy. Nigdy nie była ryzykantką. Zawsze potrafiła działać tak, by nic nie stracić. Jest piątek. Olga dowiaduje się, że ktoś uprowadził jej córkę Dominikę. Porywacz żąda zapłacenia dziesięciu milionów euro do poniedziałku. Zdobycie tych pieniędzy nie byłoby dla Olgi wielkim problemem, gdyby nie lockdown, spowodowany pandemią. Odcięta od bankowych kont musi znaleźć sposób na zdobycie pieniędzy.Na ulicach wybuchają zamieszki, a wirus zbiera śmiertelne żniwo. Zaczyna się rozpaczliwy wyścig z czasem. Olga będzie musiała wniknąć do przestępczego świata warszawskich gangsterów. Czy uda się jej uratować córkę?
 • „Złota klatka” to pierwsza część najnowszej serii thrillerów kryminalnych autorstwa Camilli Läckberg, królowej szwedzkiego kryminału. Faye jest piękną i inteligentną kobietą. Mogłoby się wydawać, że jej życie układa się idealnie i ma w nim wszystko, czego potrzebuje do szczęścia. Zamieszkuje luksusowy apartament w najlepszej dzielnicy Sztokholmu wraz z oddanym mężem Jackiem i córeczką Julienne. Pozory mogą jednak mylić. W rzeczywistości cały czas desperacko stara się zadowolić swojego partnera i zapomnieć o mrocznej przeszłości w Fjällbace. Ma uczucie, że coraz bardziej oddala się od człowieka, dla którego poświęciła swoje ambicje i czuje się jak zamknięta w złotej klatce. …

 

Zdalna bibliotekarka

Aleksandra Seruga-Adamek


Drodzy czytelnicy!

Przypominamy o zwrocie książek pożyczonych w roku szkolnym 2019/2020, a tym czasem zachęcamy do skorzystania z oferty Teatru Telewizji. Już 15 września o godzinie 20.00 na TVP Kultura Nie- Boska komedia, a na https://teatrtv.vod.tvp.pl tylko do 30 września można obejrzeć Ferdydurke, w reż. M. Wojtyszki.

 

Natomiast dla chwili relaksu z księgozbioru naszej biblioteki proponuję takie książki jak:

 • „Chata” W.P Young – w świecie, w którym religia staje się coraz mniej istotna, „Chata” zmaga się z ponadczasowym pytaniem: „Gdzie jest Bóg w świecie tak pełnym niewysłowionego bólu?” Jakie odpowiedzi na swoje pytanie dostanie główny bohater książki? Sprawdźcie sami…
 • „House of cards” M. Dobbs – seria powieści o chciwości i korupcji w świecie polityki. Na jej podstawie powstał jeden z najpopularniejszych seriali XXI wieku.
 • „Zabójcza pamięć” K. Follett – doskonały thriller szpiegowski dla miłośników mocnych wrażeń. Jego bohaterem jest Luke, który jako student zostaje zwerbowany do pracy w agencji wywiadowczej. Kilkanaście lat później budzi się w toalecie na dworcu i nie wie kim jest, ani gdzie mieszka, próbuje więc odkryć swoją tożsamość…

 

Aleksandra Seruga-Adamek


Drodzy Czytelnicy!

W czerwcu polecam do obejrzenia na https://teatrtv.vod.tvp.pl:
* Historia PRL według Mrożka, 5 czerwca, godz.20.45
* W małym dworku, reż. Englert, 14 czerwca, godz.21.40
* Akcja V. W połowie drogi, 18 czerwca, godz. 20.00
* Akcja V. U progu tajemnicy, 25 czerwca, godz.20.00

Z okazji Roku Świętego Jana Pawła II Teatr Telewizji proponuje też obejrzenie spektaklu „Powołanie” Pawła Woldana  https://vod.tvp.pl/video/powolanie,powolanie,48091919

Aleksandra Seruga-Adamek


Drodzy Czytelnicy!

Uczniowie, którzy kontynuują naukę w naszej szkole po wakacjach, będą mogli zwracać książki do biblioteki we wrześniu.

Aleksandra Seruga-Adamek


Drodzy Czytelnicy!

Przed Wami jeszcze kilka tygodni bardzo intensywnej nauki zdalnej, a później już tylko wakacje. Na czas relaksu i zasłużonego odpoczynku chciałabym
polecić Wam kilka młodzieżowych nowości wydawniczych, które ukazały się na naszym rynku księgarskim w kwietniu i maju 2020 roku. Każdy z zaproponowanych tytułów cieszy się ogromnym zainteresowaniem czytelników na całym świecie. Dlatego też warto, byście i Wy zwrócili na nie uwagę:
1. Mc Guire Jamie – „Nasze wszystkie światła”. To książka o dwójce przyjaciół, którzy spędzali ze sobą niemal cały wolny czas. Przyszedł jednak czas
ciężkiej próby. Ponieważ kiedy ona najbardziej potrzebowała jego pomocy, on musiał opuścić miasto. Los krzyżuje ich ścieżki ponownie wiele lat później.
Czy uda im się odbudować dawną więź, przyjaźń, zaufanie? Mamy w książce także wątek kryminalny, w mieście dochodzi do tajemniczego morderstwa, które wstrząsa okoliczną społecznością….
2. Rufner Brenda – „Tam gdzie mieszkam”. Główna bohaterka, Linden Rose, prowadzi na pozór życie normalnej nastolatki. Spotyka się z przyjaciółmi, unika wrednych dziewczyn, wypełnia obowiązek szkolny. Pewnego dnia bohaterka staje przed trudnym wyborem….
3. Miłośnikom kryminałów polecam Izabeli Janiszewskiej „Wrzask”. Kryminalny debiut roku 2020 – tymi słowami wydawnictwo Czwarta Strona promuje pierwszą książkę I. Janiszewskiej. Fałszywe tropy, zagrożenie, szafowanie przez bohaterów własnym życiem, odkrywanie tajemnic własnej przeszłości…..
To wszystko składa się na świetnie skonstruowaną fabułę.
Poza nowościami wydawniczymi polecam Wam :
1. Tokarczuk Olga – „Zgubiona dusza”. To książka, która swoim głębokim przesłaniem zachwyca serce niejednego Czytelnika. „Zgubiona dusza” to historia o poszukiwaniu i cierpliwości, która jest z nim związana. Książka ta to nie tylko powiastka filozoficzna, ale także wydany z pietyzmem album z fantastycznymi ilustracjami Joanny Concejo.
2. Brett Regina – „Bóg nigdy nie mruga”.50 lekcji na trudniejsze chwile w życiu”. Felietony Reginy Brett docenili i pokochali Czytelnicy na całym świecie.
Przyklejano je na lodówkach, rozsyłano w e-mailach do bliskich. Książka jest bliska każdemu, kto kiedykolwiek znalazł się na życiowym zakręcie.

Serdecznie polecam
Zdalna bibliotekarka Danuta Wojciechowska


Drodzy Czytelnicy!

23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Myślę, że to dobra okazja do polecenia kilku książek.

 • dla miłośników języka ojczystego : Michał Rusinek „Pypcie na języku”.
  Z tej lektury dowiesz się, że „Kaszub w trumnie” to w żargonie wojskowym konserwa rybna a zarazem metonimia i metafora.
 • dla zainteresowanych historią i biologią: Yuval Noah Harari „Od zwierząt do bogów”
  Całościowa historia człowieka – od ukrywania się w jaskiniach do podróży na Księżyc i inżynierii genetycznej.
 • dla matematyków : Janina Bąk „Statystycznie rzecz biorąc, czyli ile trzeba zjeść czekolady, żeby dostać Nobla?”
  Statystyka na wesoło. Janina Bąk – autorka bloga Janina Daily, panga biznesu, wirtuoz matematycznej zabawy, komendant komedii, polędwica sopocka małżeństwa, whatever. Wyznaje zasadę, że poprzeczkę należy sobie zawsze zawieszać wysoko, bo wtedy przechodząc pod nią, nie trzeba się schylać. A w dodatku bardzo poważny naukowiec i wykładowca akademicki.
 • dla katechetów (i nie tylko): ksiądz Jacek Prusak „Kościół na kozetce. Rozmowy o niełatwej relacji psychologii i wiary
  O psychoterapii, spowiedzi, seksualności, opętaniu, molestowaniu, moralności i in.
 • dla informatyków oraz miłośników nauk wszelkich : James Gleick „Informacja. Bit, wszechświat, rewolucja”
  Historia kodowania myśli i słów. Od tam-tamów, hieroglifów i pisma klinowego do e-maili i telefonii komórkowej.
 • dla tych, którzy jeszcze nie zrobili wiosennych porządków: Marie Kondō „Magia sprzątania”.
  Autorka wprowadza nas w tajniki opracowanej przez siebie metody porządkowania przestrzeni konMari. Podstawowa zasada metody konMari polega na tym, by otaczać się wyłącznie tymi rzeczami, które przynoszą nam radość. Natomiast te przedmioty, które są nam obojętne lub niepotrzebne, należy wyrzucić, sprzedać czy też oddać. Czy jest ktoś chętny na moje żelazko?
 • dla tych, co chcieliby już na emeryturę, czyli wesołe jest życie emerytowanej nauczycielki: Jacek Galiński „Kółko się pani urwało. Komedia kryminalna”.
  Najlepiej w formie audiobooka. Bawi do łez.

Polecam!

Zdalna bibliotekarka
Renata Ippoldt-Gałda


Strony, na których możecie znaleźć coś do poczytania (nie tylko lektury):

Oto najważniejsze strony:

Inne:

Aleksandra Seruga-Adamek


Drodzy Czytelnicy biblioteki szkolnej,
Nie wszyscy z Was zdążyli zaopatrzyć się w naszej bibliotece w lektury, choć w środę były u nas tłumy. Dla złaknionych kontaktu ze słowem pisanym podaję kilka przydatnych linków. Na tych stronach możecie bezpłatnie i legalnie korzystać z oferowanych wydawnictw w formie e-booków, a czasami również audiobooków.
Problem może być z dostępem do utworów, które nie znajdują się w zasobach domeny publicznej (od śmierci twórcy upłynęło mniej niż 70 lat i objęte są prawami autorskimi).
Z pomocą może przyjść inicjatywa Empiku. Przez 60 dni daje możliwość bezpłatnego korzystania z dostępu do lektur oraz innych wydawnictw.
Opis jak skorzystać z tej oferty znajdziecie tutaj:
 
Pozdrawiam i życzę miłej lektury!
Renata Ippoldt-Gałda

Zdalna Biblioteka poleca uczniom i nauczycielom przydatne w zdalnym nauczaniu strony internetowe:

Ponadto polecamy portale edukacyjne Instytutu Pamięci Narodowej, Bibliotekę Cyfrową Ośrodka Rozwoju Edukacji oraz 10 najlepszych spektakli teatralnych w ramach Sądeckiego Jesiennego Festiwalu Teatralnego na stronie: nowysacz.naszemiasto.pl

Danuta Wojciechowska