Home » Wolontariat

Wolontariat

Wolontariat w szkole działa od kilkunastu lat. Wiele osób młodych co roku angażuje się w bezinteresowną pomoc na rzecz społeczności szkolnej i lokalnej. Szkolny Klub Wolontariatu, od października 2016 roku, ma swoją nazwę, logo oraz motto. Nazwa –„Silni sercem” oraz logo, zaproponowane przez Joannę Dutkę z klasy 3 j Technikum zostało oficjalnym logiem  Szkolnego Klubu Wolontariatu w Zespole Szkół nr 1. Z kolei mottem naszej działalności stały się słowa kardynała Stefana Wyszyńskiego: Przestańmy nareszcie kręcić się wokół siebie, a pomyślmy o niesieniu pomocy innym.

W ostatnich latach działalność naszego wolontariatu skupiała się wokół takich akcji charytatywnych, jak:

AKCJA „WYLOSUJ ANIOŁA” – ZOSTAŃ ANIOŁEM DLA DZIECKA Z ODDZIAŁU ONKOLOGICZNEGO. Akcja ta polega na pisaniu kartek do dzieci chorych na nowotwór. Ma  ona na celu wsparcie oraz wywołanie uśmiechu na twarzach małych pacjentów. Zainteresowanie akcją wśród uczniów Zespołu Szkół nr 1 jest bardzo duże. Dzięki temu do małych pacjentów trafia wiele kolorowych listów, wypełnionych dobrym słowem, wsparciem i życzeniami zdrowia. Dziewczynki i chłopcy zostają  obdarowani nie tylko listami, ale również pluszakami, zabawkami, naklejkami z ulubionych dziecięcych bajek.

AKCJA CHARYTATYWNA „I TY MOŻESZ ZOSTAĆ ŚWIĘTYM MIKOŁAJEM” – Akcja charytatywna, której celem jest wspieranie dzieci z ośrodków społeczno – wychowawczych. Od 2009 roku z okazji andrzejek organizowana jest zabawa, z której całkowity dochód (sprzedaż biletów
 i ciasteczek z wróżbą) przeznaczony jest na przygotowanie mikołajkowych paczek.

AKCJA CZYTANIA KSIĄŻEK PRZEDSZKOLAKOM– wolontariusze  dwa  razy w miesiącu odwiedzają dzieci w Niepublicznym  Przedszkolu „DANAPIS” oraz Katolickim Niepublicznym Przedszkolu im. Ojca Pio i czytają im książki. Dzieci uwielbiają jak starsze koleżanki im czytają.
 Z ciekawością słuchają różnych bajek.

„AKCJA PLUSZAK”- Zbiórka pluszowych misiów dla dzieci przebywających w sądeckim Szpitalu im. Jędrzeja Śniadeckiego.

 AKCJA CHARYTATYWNA „SERCE – SERCU” – Zbiórka żywności w nowosądeckich sklepach . Z zebranych produktów żywnościowych przygotowywane są paczki świąteczne dla rodzin w trudnej sytuacji materialnej z terenu Sądeczczyzny.

SPRZEDAŻ ŚWIĄTECZNYCH KARTEK DOBROCZYNNYCH STOWARZYSZENIA SURSUM CORDA – Dochód ze sprzedaży przeznaczony JEST  na niesienie pomocy chorym i niepełnosprawnym objętych pomocą programu „Na Ratunek”.

AKCJA CHARYTATYWNA NA RZECZ SCHRONISKA DLA PSÓW W WIELOGŁOWACH – Zbiórka karmy, artykułów spożywczych, koców, zabawek dla psów. Wszystkie zebrane dary dla czworonogów przekazywane są   na ręce opiekuna Gminnego Schroniska dla Psów w Wielogłowach.

BAL KARNAWAŁOWY POŁĄCZONY Z AKCJĄ CHARYTATYWNĄ – Dochód ze sprzedaży słodkich pyszności oraz biletów przeznaczony jest na pomoc dla naszych uczniów zmagających się z chorobą.

AKCJA „WYŚLIJ PĄCZKA DO AFRYKI” – Kiermasz pączków w „Tłusty Czwartek”.
Dochód z ich sprzedaży zasila konto Fundacji „Kapucyni i Misje”. Celem akcji jest  pomoc dla mieszkańców Republiki Środkowoafrykańskiej i Czadu oraz wsparcie projektów edukacyjnych i religijnych prowadzonych przez pracujących tam polskich braci kapucynów, m.in.:

– dożywianie dzieci w Republice Środkowoafrykańskiej

– budowę studni głębinowej

– pomoc ubogim

– sfinansowanie operacji dla niepełnosprawnych ruchowo

 

HONOROWE KRWIODAWSTWO -„ ODDAJ KREW  PODARUJ ŻYCIE (WALENTYNKOWA AKCJA ODDAWANIA KRWI) –  Zakochani tak kochają, że walentynkowo krew oddają – pod tym hasłem odbywa się  akcja honorowego krwiodawstwa, w której corocznie  udział bierze młodzież z Zespołu Szkół nr 1 im. KEN. Walentynkowa akcja oddawania krwi ma już kilkunastoletnią tradycję. W chwili obecnej zaangażowanych w nią jest kilka szkół z Nowego Sącza i okolic. Nie wszyscy jednak wiedzą, że została powołana do życia z inicjatywy uczniów Zespołu Szkół nr 1 oraz ówczesnego opiekuna koła PCK – Janusza Gądka. To oni wpadli na pomysł, by krew oddawać właśnie w walentynki – i ten termin się przyjął.

ŻONKILOWE „POLA NADZIEI”– kwesta na rzecz SądeckiegoHospicjum. Żonkilowe „Pola Nadziei” to akcja niesienia pomocy pacjentom hospicjów. Żonkile są symbolem nadziei i zainteresowania drugim człowiekiem.

KIERMASZ WYROBÓW WIELKANOCNYCH – Dochód ze sprzedaży przeznaczony jest na leczenie chorych uczniów z naszej szkoły.

ZBIÓRKA NAKRĘTEK NA TURNUS REHABILITACYJNY DLA KACPERKA NOSALA

KOLEŻEŃSKA POMOC W NAUCE

 

Zapraszamy wszystkich chętnych uczniów do współpracy w działaniach wolontariackich
Jeśli chcesz pomagać innym, dołącz do nas !

 

 

Opiekun Szkolnego Klubu Wolontariatu „Silni sercem”

                                                                                                  Anna Chronowska