Wertując dokumenty przez lata zgromadzone w bibliotece szkolnej : Księgi inwentarzowe, protokoły wpływów i ubytków, plany pracy i sprawozdania, można sporo dowiedzieć się o historii nie tylko szkoły, ale również przemianach, które dokonały się w Polsce w ostatnich pięćdziesięciu latach.
Gdy w 1952 roku zapadła decyzja o utworzeniu Zasadniczej Szkoły Gastronomicznej nie miała ona jeszcze żadnego księgozbioru. Kiedy w październiku 1955 roku nastąpiło uroczyste otwarcie Technikum Samochodowego, stanowiącego integralną część szkoły gospodarczej, urządzono przy tej okazji zbiórkę książek. Ofiarowane szkole pozycje dały początek jej zbiorów bibliotecznych.
Pierwsze zapisy w Księdze inwentarzowej biblioteki szkolnej, poczynione kaligraficznym pismem pani Julii Postołowskiej, pochodzą z 15 maja 1957 roku i stanowią widomy znak mariażu naszej szkoły ze szkołą samochodową. Na przykład pod numerem inwentarzowym drugim znajdujemy wpis : Sławiszyński F. –
– „ Niedomagania pojazdów samochodowych”, a pod numerem sześć: „Samochód osobowy M 20 Warszawa”. W 1962 roku nastąpił podział szkół na Technikum Samochodowe i Szkołę Gospodarczą. Fakt ten dokumentuje adnotacja w Księdze inwentarzowej : „przeniesiono do ks. inwent. Technikum Samochodowego”. Secesja ta znajduje wyraz w liczeniu naszego księgozbioru znów od początku. Pod numerem pierwszym odnajdujemy : „Materiały do wychowania wojskowego, temat trzeciego roku szkolenia”. Początkowo szkoła nie miała etatowego pracownika biblioteki. Przez pewien czas uczniowie mogli korzystać ze znajdującej się w tym samym budynku biblioteki Technikum Samochodowego, którą prowadziła pani mgr Regina Waksmundzka. Gromadzeniem księgozbioru dla naszej szkoły zajęły się panie polonistki mgr Zofia Kubisz i mgr Anna Kokosińska-Bańkowska, która od października 1965 roku do roku 1973 prowadziła placówkę.
W najstarszych zbiorach obok klasyki polskiej i zagranicznej znajdujemy powiew surowych lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych: regulaminy wojskowe z przydziału, dzieła twórców radzieckich w wielu egzemplarzach (czasem w oryginale), pamiętniki chłopów opisujące ich cywilizacyjny awans, ale również przekłady Hemingwaya, Salingera, Camusa. Próżno natomiast szukać wydanego w 1951 r. W Londynie „Innego świata” Herlinga-Grudzińskiego, który z sygnaturą L – lektura zagościł w inwentarzu dopiero w 1990r. Obchodzone w 1966 roku tysiąclecie państwa polskiego zostało opisane w dziele W. Gomułki „1000 lat Polski”. Po roku 1968 przybyły takie pozycje jak np.: Tadeusza Walichnowskiego „Mechanizm propagandy syjonistycznej”, „Syjonizm a Państwo Żydowskie”, „Polscy przyjaciele Lenina” Głębockiego, jak również dzieła tegoż W.I.Lenina, w których wypowiada swoje myśli o : filozofii, nauce, sztuce, historii, kulturze, człowieku, moralności, kwestii narodowej wychowaniu i religii.
Radosne nastroje lat siedemdziesiątych, spowodowane sukcesami gospodarczymi kraju, znajdują odbicie w takich nabytkach jak : „Gospodarcza pozycja Polski w świecie” Karpińskiego, „XXX-lecie PRL – Tezy KC PZPR”. Pozycja 7469 w inwentarzu biblioteki to „VI Zjazd PZPR”, który odbył się w 1971 roku, a transmisja
z jego obrad była pierwszym w Polsce programem telewizyjnym nadanym w kolorze. W 1976 roku starą konstytucję (poz. 3228 do 3237 zostają ubytkowane) zastępuje znowelizowana z zapisem : „PRL jest państwem socjalistycznym” a PZPR „stanowi przewodnią siłę narodu”.
Podbój kosmosu dokumentuje utwór „Polak melduje z kosmosu” o wyprawie mjra Mirosława Hermaszewskiego na pokładzie statku Sojuz 30 w 1978r.
Nie znajdziemy natomiast w inwentarzu biblioteki materiałów upamiętniających wybór kardynała Karola Wojtyły na papieża.
Burzliwy początek lat osiemdziesiątych przynosi wiele zmian w życiu politycznym, gospodarczym i społecznym.
Uhonorowany literacką Nagrodą Nobla Czesław Miłosz jest poetą w Polsce mało znanym, więc jego niektóre dzieła dopiero stopniowo będą zasilać księgozbiór biblioteki. Paryskie wydanie „Zapisków więziennych”, zmarłego w 1981 roku Prymasa Tysiąclecia kardynała Stefana Wyszyńskiego, z 1982 roku pojawi się w księgarniach w 1990. Od 13 grudnia 1981 ubożeje prenumerata czasopism, bowiem w całej Polsce wychodzą tylko dwa tytuły : „Trybuna Ludu” i „Żołnierz Wolności”. Natomiast hitem sezonu jest w latach osiemdziesiątych wydawnictwo pod tytułem „Właściwe odżywianie dziecka w okresie niedoboru żywności ; Wskazówki praktyczne” Warszawa 1981. W związku z zakupem pierwszych komputerów dla szkoły pojawiają się książki o tematyce informatycznej.
Początek lat dziewięćdziesiątych upływa pod znakiem odświeżania księgozbioru. Z półek znikają pozycje określone w protokole ubytków jako „nieodpowiadające współczesnym osiągnięciom nauki i techniki, zdezaktualizowane druki agitacyjne” a wprowadza się nowe lektury. Szkoła poszerza swoją ofertę edukacyjną, pojawiają się nowe przedmioty nauczania : religia, informatyka, przedsiębiorczość – stąd potrzeba gromadzenia literatury z tych dziedzin. Czytelnicy chcą wiedzieć jak się odmienia np. „Mac Donald’s” – potrzebny jest nowy Słownik języka polskiego. Przybywa w zbiorach kaset wideo i programów komputerowych – konieczne są nowe książki inwentarzowe dla tych zbiorów. „Ruch” oferuje nowe czasopisma – polskie edycje „Wiedzy i Życia”, „Świata Nauki”, „National Geographic”. W 1994 roku rubryka „cena” z trudem mieści zawrotną liczbę 550 000, która odzwierciedla wartość „Słownika języka polskiego”.
W 1996 roku biblioteka ma przyjemność zorganizowania wystawki na temat twórczości naszej noblistki Wisławy Szymborskiej.
Od dwudziestu dwóch lat biblioteka korzysta z programu komputerowego MOL i wkrótce książki zostaną zaopatrzone w kody kreskowe, co przyspieszy obsługę czytelników.
Przez wszystkie lata działalności biblioteka starała się dobrze wypełniać swoje zadania: gromadzić, opracowywać i udostępniać zbiory, dbać o kulturę słowa i zachowania, wspierać młodzież i nauczycieli w rozwoju intelektualnym. Nie sposób wyliczyć wszystkich działań, które były podejmowane w tym celu, wszystkich wieczorów literackich, spotkań autorskich, akademii z okazji i ku czci, konkursów literackich, apeli czytelniczych, audycji nadawanych przez radiowęzeł szkolny, gazetek i wystawek. Wspomnijmy tylko o III Międzyszkolnym Konkursie Literackim zorganizowanym w 2000 roku z okazji Roku Reymontowskiego, który dzięki ofiarności sponsorów odbył się z dużym rozmachem i o tradycyjnym już corocznym Konkursie Mitologicznym.
Zakupy nowych lektur dokumentują kolejne reformy w szkolnictwie. Dyskusje na temat kanonu lektur i „czemu zachwyca, jeśli nie zachwyca” mają wyraźne odzwierciedlenie w naszym księgozbiorze.
W zapomnienie odeszły kasety magnetofonowe i wideo a pojawiły się audiobooki.
W 2016 roku mieliśmy okazję skorzystać z dużej dotacji z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Dzięki otrzymanym funduszom, można było zakupić dużo nowości, odpowiedzieć na potrzeby i dezyderaty naszych czytelników. Księgozbiór biblioteczny bardzo zyskał na atrakcyjności.
Jeśli biblioteka szkolna dobrze służyła przez te prawie 65 lat swoim czytelnikom to zasługa oddanych jej pracowników. Nawet ci, którzy pracowali tu krótko, robili to z pełnym zaangażowaniem. A byli to Pp : Julia Postołowska, Regina Waksmundzka, Anna Kokosińska-Bańkowska, Halina Gibel, Antonina Maciaś, Halina Zapiór, Aniela Kryń, Marian Podsadniuk, Jan Jaworecki, Barbara Aleksander, Elżbieta Galara, Jadwiga Wolska, Maria Główczyk, Lechosław Miksztal, Barbara Mąka, Agnieszka Kościółek, Danuta Wojciechowska i obecnie pracujące Aleksandra Seruga-Adamek i Renata Ippoldt-Gałda.