Spotkania z Podróżnikiem

30 października 2024r odbyło się kolejne „Spotkanie z podróżnikiem”. Tym razem poznawaliśmy Koreę Południową.

Dowiedzieliśmy się wielu interesujących faktów o tym kraju i wyjaśniono nam przyczynę powstania dwóch państw: Korei Południowej i Korei Północnej. Udaliśmy się także na krótki „spacer” po stolicy Korei Południowej – Seulu oraz innych miastach. Zobaczyliśmy zdjęcia wieży Lotte World Tower – jednej z najwyższych wież na świecie i najwyższej w Korei Południowej. Opowiedziano o tradycyjnych potrawach koreańskich, takich jak kimchi, ruszającej się na talerzu ośmiornicy i innych owocach morza.
Podczas spotkania „dotarliśmy” do Busan – koreańskiego centrum przemysłu ciężkiego. To tu Koreańczycy produkują między innymi statki, samochody (KIA, Hyundai) ale nie tylko. W Busan znajduje się największy w Korei targ rybny – Jagachi, na którym każdy miłośnik ryb i owoców morza znajdzie się w „kulinarnym siódmym niebie”. Opisano także dzielnicę Gamcheon – dawniej najbiedniejszą dzielnicę miasta zamieszkiwana przez robotników, a dzisiaj bardzo kolorową. Najciekawszym celem naszej „podróży” była Wyspa Jeju uznawana za Hawaje Korei. Ta wulkaniczna wyspa jest urlopowym miejscem dla Koreańczyków. Można tam spotkać miejscowe „syreny”, czyli kobiety nurkujące i łowiące owoce morza – wszystkie bez butli tlenowych. Opowiedziano nam o problemach demograficznych Korei. Społeczeństwo szybko się bogaci, ludzie stawiają na własny rozwój i wygodny styl życia, a w konsekwencji bardzo mało ludzi decyduje się na posiadanie dziecka. Zamiast dzieci wychowują… psy. Powstają sklepy dedykowane dla pupili, w których można zaopatrzyć się w specjalne ubranka i akcesoria dla nich.
Poruszony został również temat młodych Koreańczyków i ich ciągłej nauki. Przedstawiono nam, jak wygląda edukacja w Korei i usłyszeliśmy, że już trzyletnie dzieci uczęszczają na… korepetycje. Zapoznano nas również z dramatyczną sytuacją Korei Północnej i mieszkańców, próbach ucieczek i ich konsekwencjach. Przybliżono postać pastora Kima, który ryzykując swoje życie, pomaga ludziom wydostać się z Korei Północnej. Na koniec pokazano nam dzielnicę Gangnam i zrelacjonowano udział podróżnika „Grupy Trzask” w lekcji tańca K-Popu.

Do następnego spotkania 🙂

Autorzy: Oliwia Olesiak, Alicja Pawlik