Dnia 19 grudnia 2019 roku uczniowie klasy II b wraz z opiekunami, Panią prof. Agnieszką Zając oraz Panią prof. Joanną Iwaniec, mieli okazje udać się na, dostarczającą wielu emocji, lekcję wychowawczą do Zakładu Karnego w Nowym Sączu. Miała ona na celu przedstawienie nam trudnej pracy Służby Więziennej oraz uświadomienie o zasadach i warunkach odbywania kar pozbawienia wolności.
Zakład karny w Nowym Sączu znajduje się na ulicy Pijarskiej 1. Gdy dotarliśmy na miejsce, musieliśmy zostawić wszystkie urządzenia elektroniczne, a następnie, po okazaniu dowodu tożsamości, przejść przez bramki bezpieczeństwa. Po zakładzie oprowadzał nas zastępca dyrektora Pan mjr. Sławomir Bogacz, który na początku podał nam ogólne informacje. Dowiedzieliśmy się, że jednostka penitencjarna w Nowym Sączu należy do zakładu karnego typu zamkniętego dla recydywistów penitencjarnych z oddziałem dla tymczasowo aresztowanych oraz, że jego pojemność wynosi 444 osadzonych.
W pierwszym z dwóch budynków, mieliśmy okazję zobaczyć jak wyglądają sale widzeń. Jako pierwsze było widzenie przez szybę, uniemożliwiające bezpośredni kontakt z osobą osadzoną. Drugim typem sali była sala widzenia tzw. ‘tradycyjnego’, czyli przy stolikach. Kolejną do widzeń z dziećmi, zaś ostatnią do widzeń intymnych, bez nadzoru, stosowanych jako najwyższa forma nagrody dla osoby osadzonej.
Zobaczyliśmy również miejsce, gdzie odbywają się rozprawy dotyczące np. przedterminowego warunkowego zwolnienia oraz kaplicę.
W drugim budynku przekonaliśmy się jak wygląda cela jednego z osadzonych, która wzbudziła wiele sprzecznych emocji. Następnie przeszliśmy do sali kinowo-teatralnej, w której, jak poinformował nas Pan Bogacz, więźniowie przechodzą proces resocjalizacji, poprzez odnajdowanie w sobie umiejętności artystycznych. Obejrzeliśmy projekcję filmu, w którym pracownicy pokazali swoje pasję, pozwalające im odreagować trudną pracę w więzieniu. Był też czas, aby zadać nurtujące nas pytania oraz dowiedzieć się, jak wygląda codzienne życie w więzieniu, zarówno osadzonych jak i pracowników.
Po wyjściu na dziedziniec usłyszeliśmy także o przeszłości budynków, które zajmuje dziś zakład karny. Zostały wzniesione w XVIII w. jako klasztor oo. Pijarów. W XIX w. działało w nich m.in. gimnazjum, dopiero w 1855r. utworzono tam więzienie. Podczas II Wojny Światowej było miejscem niezwykle okropnych tortur i straceń wykonywanych przez hitlerowców. Po II Wojnie Światowej jednostka funkcjonowała jako areszt karno-śledczy, w którym przebywali zarówno mężczyźni, jak i kobiety. W 1967r. areszt przekształcono na zakład karny dla mężczyzn dorosłych.
Wizyta w tak przytłaczającym miejscu wzbudziła bardzo wiele emocji, ale również nasunęła wiele wniosków. Jak tłumaczył Pan Sławomir Bogacz, wcale nie trzeba pochodzić z marginesu społecznego, aby zostać pozbawionym wolności. Wystarczy jeden błąd, który może zaważyć na całym naszym życiu. Dlatego trzeba być uważnym i nigdy nie pozwolić, aby jedna chwila sprawiła, że cała nasza przyszłość legnie w gruzach.
Szlag Oliwia