Odczyt pt.: „Figury wypukłe”

Kolejny raz grupa uczniów z I LO i Naszej Szkoły (z klasy 2c, 1c, 1a) miała okazję wziąć udział w kolejnym Odczycie Matematycznym.

Tego dnia dr Zdzisław Powązka wzbudził nasze zainteresowanie figurami wypukłymi i nie tylko, ale o tym za chwilę.

Spotkanie rozpoczęło się od słów Heronima Minkowskiego „Interesuje mnie wszystko, co wypukłe”, które towarzyszyły nam przez całe spotkanie. Dr Zdzisław Powązka zapoznał nas z równaniem Jensena dla funkcji jednocześnie wklęsłej i wypukłej, które ma postać: f(x) = g(x) + b, gdzie g(x) to funkcja addytyczna o wzorze: ax, czyli f(x)= ax + b, jak się później okazało jest to znana nam szkolna funkcja liniowa.

Figury geometryczne, czy geometryczna teoria liczb to działy matematyki, wydawałoby się, że odległe od rzeczywistości, ale przecież, przedmioty codziennego użytku, budowle, czy dzieła sztuki swoje podstawy mają u geometrycznych tworów, mniej lub bardziej regularnych.

Od prehistorii człowiek ma styczność z wizualizacją uświadomił nam to dr Powązka. Przykładów wizualizacji możemy szukać już na ścianach jaskiń, w egipskich piramidach, czy patrząc na każdy obraz. Wizualizacja to przedstawienie czegoś za pomocą obrazu. (Zadanie: Policz, ile wizualizacji spotkasz w dzisiejszym dniu).

Matematyka jest bliżej, niż nam się wydaje, dobrze, że są Odczyty Matematyczne, które nam to uświadamiają 🙂