Dnia 19 marca 2014r. w Zespole Szkół nr 1 w Nowym Sączu odbyło się spotkanie, które zostało zorganizowane w ramach programu „Włącz myślenie. Postaw na przedsiębiorczość.” – II edycja. Wykład odbył się dzięki wspólnej inicjatywie Wydziału ds. Przedsiębiorczości Urzędu Miasta Nowego Sącza, WSB – NLU i Stowarzyszenia na Rzecz Integracji Środowisk Akademickich „ORION”.
Naszym gościem był Pan Jan Załubski – Prezes Zarządu ZET Transport. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie V Liceum Ogólnokształcącego z klas 1a, 1b, 1c, 1d, 1f.
Pan Prezes przedstawił cele i zasady funkcjonowanie przedsiębiorstwa ZET Transport, które działa na rynku TSL od 1993 roku. Od początków istnienia domeną firmy jest transport międzynarodowy i zarządzanie procesem logistycznym. Pracownicy firmy to wykwalifikowani specjaliści, którzy potrafią dostosować się do indywidualnych wymagań klienta i realizować powierzone im zadania na najwyższym poziomie.
Dowiedzieliśmy iż firma, świadczy usługi transportowe na obszarze całej Europy, a „flota” z logiem „Zet Transport” dociera aż za Ural. Z przedstawionej prezentacji dowiedzieliśmy się, że firma posiada 150 jednostek transportowych, które są wyposażone w nowoczesny system informatyczny Soft Trans. System ten umożliwia kontrolę kosztów, precyzyjną lokalizację samochodów na trasie oraz optymalizację zużycia paliwa.
Młodzież skorzystała z okazji zadania kilku pytań, na które Prezes Jan Załubski udzielał wyczerpujących odpowiedzi.
Pierwsze z pytań brzmiało: „Jak łączy Pan życie prywatne z zawodowym?” Pan Jan Załubski odpowiedział, że „życie przedsiębiorcy jest piękne, ale trzeba to kochać, ponieważ zawsze wstaje się i zasypia z myślą o firmie.”
Następne pytanie brzmiało tak: „Czy byłby Pan skłonny założyć firmę w dzisiejszych czasach, gdyby oczywiście Pan jeszcze jej nie miał?” Pan Prezes powiedział, że pomimo trudnej sytuacji jaka panuje obecnie nie tylko na Sądecczyznie, ale w całej Polsce i na świecie, założyłby własną firmę. Według niego najważniejsze w biznesie jest to by mieć dobry pomysł na biznes i być przekonanym o słuszności podejmowanych działań. Wtedy wszystko staje się łatwiejsze i ma bezpośrednie przełożenia na powodzenie przedsięwzięcia. Wiara w sukces, poszukiwanie nowych dróg rozwoju, zaangażowanie i oczywiście duży wkład pracy to czynniki, które umożliwiają pokonanie trudności, a w konsekwencji rozwój firmy i wzrost jej rentowności.”
Trzecie pytanie: „Czy stosuje Pan jakieś techniki manipulacyjne, aby zwiększyć wydajność pracy swoich pracowników i zachęcić ich do podnoszenia swoich kwalifikacji?” Pan Załubski stwierdził, że nie manipuluje pracownikami. Stara się zachęcić pracowników do pozostania w jego firmie i wykorzystuje w tym celu różne czynniki motywacyjne w tym także finansowe. Często organizowane są wyjazdy integracyjne dla pracowników, m.in. do „europejskich stolic”. Podczas wyjazdów ludzie odpoczywają ale mają także okazję by lepiej się poznać. Wzajemny szacunek i zaufanie sprzyjają budowaniu dobrych relacji międzyludzkich oraz stworzeniu przyjaznej atmosfery w pracy. W firmie organizowane są szkolenia, a wdrażane nowe rozwiązania, mają ułatwić pracę, poprawić jej bezpieczeństwo ale także ograniczyć koszty.
Pan Prezes podkreślił, że w Polsce jest wysokie bezrobocie, jednak wciąż brakuje dobrze wykwalifikowanych pracowników. Wspominał o działaniach podjętych wspólnie z Zespołem Szkół Samochodowych, których celem jest umożliwienie uczniom zdobycie prawa jady kategorii C i D oraz wykonywanie specjalistycznych, kosztownych badań dla kierowców zawodowych. W przyszłości tak przygotowana kadra miałaby realne szanse na zatrudnienie także w jego firmie.
Jedno z ostatnich pytań brzmiało: „Czy uważa Pan, że Sądecczyzna ma lepsze warunki do rozwoju, niż pozostałe polskie miejscowości?” Pan Prezes powiedział, że raczej nie, ale zwrócił uwagę, że my Sądeczanie jesteśmy pracowici i ambitni, łatwo się nie poddajemy i nie zniechęcamy. Odwołał się do historii regionu i przypomniał, iż kiedyś na tych terenach była tzw. „bieda galicyjska”, która mogła być przyczyną wykształcenia właśnie tych cech charakteru. To właśnie ambitni i konsekwentni w działaniu ludzie pobudzają rozwój przedsiębiorczości. Niestety brak przemysłu, słaba infrastruktura to czynniki, które hamują działania inwestycyjne i rozwój regionu. Nie istnieją zatem specjalne „warunki”, którymi Nowy Sącz różniłby się od innych polskich miejscowości. Każda miejscowość stwarza takie same szanse na założenie i prowadzenie firm. Najważniejsze by pamiętać, że wszystko zależy od ludzi i ich zaangażowania.
Wykład był ciekawą lekcją przedsiębiorczości, dzięki której poznaliśmy zagadnienia związane z prowadzeniem własnego biznesu. Mamy nadzieję, że będzie jeszcze okazja do uczestnictwa spotkaniach o podobnej tematyce.
Dziękujemy dyrekcji za zorganizowanie spotkania w naszej szkole i umożliwienie poznania interesujących ludzi.
Żaneta Górecka, Ewelina Król,
Uczennice kl. 1f V LO