Dla wszystkich Polaków majowe święta to szczególne dni.
Drugiego maja świętujemy Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej. Ustanowiono je wzorem innych krajów dla podkreślenia rangi symboli narodowych, szacunku i przywiązania do barw narodowych. Dlatego też w tym dniu nasza biało-czerwona flaga powinna stać się symbolem łączącym i jednoczącym Polaków na wszystkich kontynentach, stanowiąc widoczny symbol ich przynależności narodowej.
Dzień 3 maja ustanowiono świętem narodowym w dowód pamięci po przodkach, którzy próbowali ocalić kraj przed upadkiem. 3 maja 1791 r. posłowie zebrani na sejmie w Warszawie uchwalili Konstytucję. Była to ustawa regulująca ustrój prawny Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną, spisaną konstytucją.

Król Stanisław August Poniatowski w warszawskiej katedrze uroczyście zaprzysiągł tekst nowej konstytucji. Na wieść o tym na ulicach Warszawy odbyła się wielka, patriotyczna manifestacja, a lud wiwatował na cześć jej twórców: Króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, Hugo Kołłątaja i Stanisława Małachowskiego.
Konstytucja 3 maja stała się symbolem wewnętrznych sił narodu zdolnego do politycznego odrodzenia się. Była dziełem polskiej myśli politycznej i rozumnej polityki, dowodem, że Polacy znaleźli siły do przezwyciężenia rozkładu państwa i zdobyli się na wytyczenie drogi, która spotkała się z uznaniem całej postępowej Europy.