Obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę w Zespole Szkół nr 1

„...Jak myśl sprzed lat,
 Jak wspomnień ślad,
 Wraca dziś,
 Pamięć o tych, których nie ma...”

 /tekst Janusz Kondratowicz
 muzyka Krzysztof Klenczon,1968/

Koncert na 100-lecie Niepodległej

Stulecie Niepodległości jest jubileuszem niezwykłym i obchodzonym tylko raz. Aby uczcić tę wyjątkową rocznicę, uczniowie naszej szkoły wraz z absolwentami przygotowali koncert pieśni i piosenek patriotycznych, na który zaproszono Dyrekcję, Grono Pedagogiczne i uczniów klas pierwszych. W dniu 9 listopada 2018 roku klasy pierwsze wraz z Dyrekcją i nauczycielami przeszły uroczyście z budynku szkoły do auli Biblioteki PWSZ w Nowym Sączu . Po uroczystym powitaniu wykonawcy zaprosili wszystkich obecnych na wokalną opowieść o polskiej walce o wolność na przestrzeni ostatnich stu lat. W repertuarze znalazły się znane pieśni, począwszy od utworów legionowych, poprzez utwory tematycznie związane z czasem II wojny światowej, aż po teksty opowiadające o dążeniach do wolności w czasach komunizmu.
Wysłuchaliśmy z dużym wzruszeniem utworów:

  • „Rozkwitają pąki białych róż”- wykonawczyni Zuzanna Bednarek z klasy 1c, akompaniament Kacper Szczepanik z klasy 1c
  • „Listy z Kołymy”, „Miejcie nadzieję” – wykonawczyni absolwentka Joanna Korzeń
  • „Marsz Sybiraków”, „Ostatni list”, „Biały krzyż”, „Mury”- wykonawca absolwent Kamil Górowski (aktualnie student 4 roku Akademii Muzycznej w Katowicach na wydziale wokalu) z akompaniamentem absolwentów: Szymon Łeczycki-instrumenty klawiszowe, Alicja Klimczak i Katarzyna Curzydło – skrzypce
  • „Wojenko, wojenko”- wykonawczyni absolwentka Monika Gródek, akompaniament Szymon Łęczycki
  • „My, Pierwsza Brygada”- wykonawcy absolwent Kamil Kotas i uczennica klasy 4i Martyna Michalik z towarzyszeniem zespołu szkolnego „Klinga” w składzie: składzie : Martyna Michalik – wokal, Kamil Kotas – wokal, absolwent Daniel Klimek – wokal, gitara elektryczna, Natalia Burnagiel – skrzypce, Kamil Leśniak – gitara basowa, Marcin Sułkowski – gitara elektryczna , absolwentka Anna Śliwa – skrzypce, Michał Burdacki- klawisze, Krystian Łagowski – bębenek
  • „Żołnierze z Westerplatte”- wykonawca absolwent Kamil Kotas i zespół „Klinga”
  • „Żołnierze wyklęci”- wykonawca absolwent Daniel Klimek i zespół „Klinga”
  • „O mój rozmarynie”- wykonawczyni Martyna Michalik i szkolny zespól muzyczny w składzie: , Natalia Burnagiel – skrzypce, Kamil Leśniak – gitara basowa, Marcin Sułkowski – gitara elektryczna , Michał Burdacki- klawisze, Krystian Łagowski – bębenek
  • „Nim wstanie dzień”- wykonawca Mariusz Ochwat z klasy 4m

Finałową piosenką zaśpiewaną przez wszystkich wykonawców był utwór ściśle związany z historią Nowego Sącza „Piosenka o nadziei” do której słowa i muzykę napisał Andrzej Górszczyk.
Ze szczególnym wzruszeniem odebraliśmy występy naszych absolwentów , którzy wielokrotnie będąc uczniami naszej szkoły razem z panią Martą Groń przygotowywali kolejne edycje Konkursu Pieśni i Piosenki Patriotycznej oraz imprezy o tematyce historycznej, a teraz poświęcili swój czas , aby wspólnie uczcić to wyjątkowe święto jakim jest 100-lecie niepodległości.
W trakcie koncertu o godzinie 11:11 w ramach akcji „Rekord dla Niepodległej” został odśpiewany wspólnie „Mazurek Dąbrowskiego” a prowadzące koncert nasza absolwentka Joanna Rzeszuto i Karolina Ruchała z klasy 3a przypomniały historię polskiego hymnu narodowego.
Po koncercie wszyscy udali się pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie złożono kwiaty i wspólnie odśpiewano „Marsz I Brygady”.
Po zakończeniu części oficjalnej przyszedł czas na wspomnienia w nieco mniejszym gronie przy ciastku i kawie. Miło było powspominać „stare, dobre czasy” 🙂 .
Do zobaczenia przy kolejnej okrągłej rocznicy.

Organizatorami koncertu była pani Marta Groń i pan Janusz Gądek.

 

W trakcie obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Marszu Niepodległościowym, na końcu którego pod Ratuszem odebrali nagrodę za zaszczytne trzecie miejsce w niepodległościowym Turnieju Szkół:

 

Odbył się także Kiermasz z okazji 100-lecia z pysznymi, patriotycznymi ciasteczkami wykonanymi przez młodzież naszej szkoły 🙂

 

Dekoracje szkoły na 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Z okazji obchodów 100 lecia odzyskania niepodległości uczniowie przygotowali także patriotyczne stroiki do każdej z sal lekcyjnych.