Kurs: Dietetyk

W okresie od 26.02.2021 do 05.03.2021 roku odbywał się kurs Dietetyka dla grupy uczniów naszej szkoły.  

Wraz ze wzrostem świadomości społeczeństwa na temat zdrowego stylu życia coraz więcej osób korzysta z porad dietetyków. Stąd zrodził się pomysł organizacji kursu dietetyka dla młodzieży szklonej, aby zwrócić uwagę na potrzebę rozwijania tej dziedziny wiedzy. W czasie szkolenia uczniowie mieli możliwość zdobycia wiedzy i umiejętności praktycznych wykorzystywanych w gabinetach dietetycznych.

          Kursanci poznali funkcjonowanie układu pokarmowego, jak składniki diety wpływają na ogólny wygląd, co to są hormony i jak wybrane z nich wpływają na organizm człowieka, jak poszczególne składniki pokarmowe wpływają na organizm ludzki, jak przeciwdziałać chorobom cywilizacyjnym poprzez właściwą dietę i tryb życia, jak posługiwać się normami żywienia, jak układać i oceniać jadłospisy dzienne, dekadowe, jakie zagrożenia niosą ze sobą „diety cud”, jak stosować suplementy i czy warto po nie sięgać.

Oprócz wiedzy teoretycznej beneficjenci mieli możliwość przygotowywania i smakowania wybranych potraw dietetycznych.

W trakcie kursu młodzież korzystała ze sprzętu charakterystycznego dla gabinetów dietetycznych, mając możliwość dokonywania różnych pomiarów. Przykładowo analizowali skład ciała oznaczając: masę ciała, zawartość wody, tkanki tłuszczowej, kostnej i mięśniowej, tłuszczu wisceralnego, wiek metaboliczny, podstawową przemianę materii, typ sprawności fizycznej. Dokonywali także pomiaru ciśnienia tętniczego, oznaczali poziom glukozy we krwi, grubość fałdów skórnych, obwodów, wysokości, które wykorzystywali w obliczeniach stanu odżywienia organizmu.

Dużą zaletą kursu była możliwość zaplanowania jadłospisów przy użyciu profesjonalnego programu komputerowego do planowania diet DietetykPro wykorzystywanego w gabinetach dietetyków.  

Serdeczne podziękowania kierujemy w stronę Pani Dyrektor, dzięki której możliwy był udział w kursie podnoszącym kwalifikacje zawodowe.