28 października 2024r. odbyła się wycieczka przedmiotowa klasy 3E do Krakowa i Zakrzówka. Po dotarciu do Zakrzówka przeszliśmy do miejsca, gdzie odbyły się zajęcia w terenie na temat geologii ziemi.
Przewodnik opowiadał nam o procesach geotwórczych jak i opisywał procesy zachodzące w ciepłym morzu, które przyczyniły się do powstania złóż wapieni na Jurze Krakowsko – Częstochowskiej, a także w okolicach Zakrzówka. Złoża te były eksploatowane od końca lat 30 XX wieku. Wyrobisko zamknięto ostatecznie w 1992 roku i od tego czasu zaczęło się zapełniać wodą, wskutek czego powstał obecnie istniejący Zalew Zakrzówek. Aktualnie jest to jedno z ulubionych miejsc wypoczynku krakowian, a od 2023 roku działa jako oficjalne miejskie kąpielisko.
Zakrzówek to również niezwykle cenny przyrodniczo teren zajmujący powierzchnię blisko 50 ha pełen dzikich róż, kwitnącego czarnego bzu, huśtawek skrytych w zaroślach i punktów widokowych. Wśród tego bogactwa zieleni znajdują się liczne alejki spacerowe i wyznaczone trasy biegowe, które dają możliwość okrążenia zalewu i spojrzenia na niego z różnych perspektyw. Jest to doskonały przykład rekultywacji terenu.
Następnie przejechaliśmy do uniwersyteckiego Muzeum Geologicznego Wydziału Geologii, Geofizyki i
Ochrony Środowiska Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie.
Z Przewodnikiem panem Piotrem Olejniczakiem oglądaliśmy ekspozycję minerałów i skamieniałości. Zbiory, które nam zaprezentowano to m.in. amonity, modele czaszek (Homo sapiens): kobiecej i męskiej, replikę czaszki tarbozaura. Zobaczyliśmy również skały i minerały m. in. geodę ametystową, kwarc, złoto, fluoryty, spodumen, turmaliny i wiele gipsów. Przedstawiona również była ewolucja człowieka. Przewodnik opowiadał nam o dziejach ziemi, pokazywał stare przyrządy geologów. Mieliśmy możliwość praktycznego poznania różnych skał i minerałów oraz zadawania pytań. Podjęte zostały też tematy związane z przyrodą, m.in. budowa przekroju kwiatu.
Po części dla ducha była także chwila dla… podniebienia i wizyta w pizzerii. Wycieczka była udana i… czekamy na więcej.
Autorzy: Katarzyna Krzak, Oskar Kulig