W dniu 12 kwietnia 2023r. odbyło się drugie spotkanie z cyklu „Spotkania z podróżnikiem” z grupy „Trzask”.
Podczas pierwszego poznawaliśmy Amazonię, dzisiaj – Tajlandię. Spotkanie to prowadził Dariusz Rochecki.
Tajlandia jest krajem położonym w południowo-wschodniej Azji. Jest to kraj, w którym większość mieszkańców wyznaje buddyzm. Sąsiaduje z Malezją, Mjanmą, Kambodżą oraz Laosem i Birmą. Granica Tajlandii, Laosu i Birmy tworzy tzw. Złoty Trójkąt. Królem Tajlandii do 2016 roku był Bhumibola Adulyadeja, powszechnie szanowany władca. Wizerunku króla nie można znieważać, gdyż jest to karalne.
Tajlandia jest krajem bardzo dynamicznie się rozwijającym. Poznawaliśmy kulturę i tradycja mieszkańców tego kraju. Prowadzący spotkanie opowiadał nam m.in. o różnych plemionach np. Kayan, świątyniach w Tajlandii, pięknych kwiatach lotosu oraz o przyjaznych małpkach, słoniach i tygrysach. Przybliżał tradycje obowiązujące w niektórych obszarach kraju. Według jednej z nich to kobiety muszą dbać o dom, pracować i utrzymywać rodzinę. W innym plemieniu tradycją jest noszenie na szyi obręczy, która częściowo deformuje sylwetkę. W innym kobiety zwyczajowo noszą ozdobne czapki, które są cenne i stanowią finansowe zabezpieczenie.
Bardzo ciekawym miejscem w Tajlandii jest jedyny na świecie szpital dla słoni. Mieszka w nim m.in. słonica Masza, która w dżungli stanęła na minie i wyniku wypadku straciła nogę. Właśnie w tym szpitalu zrobiono jej protezę i opiekowano się nią.
W ośrodku można pracować jako wolontariusz i opiekować się żyjącymi tam słoniami.
Słonie są także traktowane jak „żywa taksówka” – niestety jest to dla nich bardzo trudne zadanie, ponieważ drgania asfaltu wywoływane przez inne środki komunikacja są dla nich niemal traumatycznym doświadczeniem. Zdecydowanie lepszym sposobem przemieszczania się w zatłoczonym mieście są trzykołowe pojazdy: tuk tuki.
Dowiedzieliśmy się także o słynnej świątyni tygrysów. Było to bardzo popularne miejsce prowadzone przez buddyjskich mnichów. Świątynia została zamknięta, a śledztwo prowadzone przez policję wykazało, w jak brutalny sposób były traktowane żyjące tam zwierzęta (produkcja maści tygrysiej).
Dziękujemy za to spotkanie i mamy nadzieję, że będzie ich więcej, ponieważ są edukujące i bardzo ciekawe szczególnie dla tych, którzy interesują się kulturą innych krajów i podróżami.
Opracowały: Oliwia Olesiak i Alicja Pawlik z klasy 1E