Relacja z wycieczki 3d

10 grudnia 2019r. grupa uczniów naszej szkoły z klasy 3d, pod opieką wychowawcy pani Urszuli Kulak i pani Iwony Wituszyńskiej wyruszyła na wycieczkę do grodu Kraka.

Podróż minęła szybko i przyjemnie. Około godziny 10 byliśmy już w Krakowie. Najpierw udaliśmy się do Muzeum Podziemia Rynku znajdującego się pod Sukiennicami. Podziemia rynku krakowskiego to podróż w przeszłość, ożywioną po wiekach przez archeologów. To najstarsze murowane budowle handlowe Krakowa; ozdoby, monety i różnorakie przedmioty zagubione lub celowo pozostawione przez odwiedzających.

Następnie rozkoszowaliśmy się świątecznymi aromatami i ozdobami na Targach Bożonarodzeniowych na Krakowskim Rynku Głównym, które wiążą się z ponad stuletnią tradycją i sięgają czasów, kiedy były jeszcze nazywane „Jarmarkami”. Jak co roku znaleźć tam można całe mnóstwo atrakcji. Wszechobecne dźwięki kolęd, zapach choinki i całe mnóstwo kolorowych światełek, dzięki którym poczuliśmy świąteczny klimat. Na Rynku Głównym znaleźć można około osiemdziesięciu kramów, a wśród nich wielu wystawców z Polski i zagranicy. Jest okazja skosztować kuchni niemieckiej, litewskiej, holenderskiej, ukraińskiej czy słowackiej. Wśród specjałów znajdują się pieczone kasztany, staropolskie pierogi i oscypki. Również miłośnicy słodkości znajdą coś dla siebie – prażone orzeszki w karmelu, gofry, pierniki i domowe ciasta.

Wśród wystawców nie brakuje rzemieślników i twórców szeroko pojętego „DIY”. Drewniane szopki, malowane bombki, ozdoby i stroiki świąteczne, wyroby ceramiczne czy drewniane zabawki – to tylko niektóre z produktów, jakie widzieliśmy na krakowskim rynku.

Następnie udaliśmy się do nowego budynku Wydziału Chemicznego UJ na ul. Gronostajowej, aby zobaczyć pokaz „chemik na miejscu zbrodni”, żeby dowiedzieć się po co chemik na miejscu zbrodni? Jakie doświadczenia tam wykonuje i co ze sobą zabiera? Czy techniki wykorzystywane przez chemię sądową wyglądają tak jak w filmach i popularnych serialach? Jak ekspertyzy chemiczne mogą pomóc w ujęciu przestępcy? zobaczyliśmy i usłyszeliśmy odpowiedzi na te i inne pytania, dotyczące chemii wspierającej działania służb wymiaru sprawiedliwości (takich jak policja, sąd czy prokuratura) w wykrywaniu i ujawnianiu śladów pozostawionych przez przestępcę na miejscu zbrodni. Chemicy sądowi zaprezentowali techniki ujawniania odcisków palców i śladów krwawych oraz zabezpieczania śladów traseologicznych (np. odcisków butów) i powystrzałowych. Omawiane techniki zilustrowane były doświadczeniami, połączonymi z omówieniem teorii pomocnej w zrozumieniu obserwacji.

Wycieczka dała nam wiele radości i duży zastrzyk energii.