Kurs Baristy

W Zespole Szkół nr 1 w Nowym Sączu przed wakacjami 2020 r. zakończył się kolejny kurs baristy. W kursie wzięło udział 10 osób z technikum o profilach „Technik żywienia i usług gastronomicznych” oraz „Technik technologii żywności – specjalność cukiernik”.

W pierwszym dniu napisaliśmy test, w celu sprawdzenia naszej wiedzy o kawie. Następnie razem go przeanalizowaliśmy. Na kursie mieliśmy możliwość zapoznania się z podstawowymi informacjami o kawie tj.:
– charakterystyka kawy,
– uprawa kawy,
– gatunki kawy,
– historia kawy w Polsce i na świecie,
– metody pozyskiwania kawy,
– skład chemiczny kawy,
– przechowywanie kawy itd.

Uczyliśmy się przygotowywać podstawowe napoje na bazie espresso: americano, cappuccino, latte, latte macchiato… Omawialiśmy również inne metody parzenia kaw. W następnych dniach uczyliśmy się robić kawę na profesjonalnym ekspresie do kawy. Każdej ze zrobionych kaw można było spróbować. Po każdym skończonym dniu dbaliśmy o porządek na stanowisku pracy. Każdy z nas miał możliwość zrobić kawę Latte art, nie było to jednak łatwe. W ostatnim dniu mieliśmy za zadanie sporządzić jedną wylosowaną przez siebie kawę, jako test praktyczny, a następnie napisać test z wiedzy o kawie, taki sam jak na początku w celu sprawdzenia wiedzy. Na końcu każdy z nas dostał certyfikat ukończenia kursu. Wyrazy szacunku kierujemy w stronę Pani Dyrektor za umożliwienie zdobycia dodatkowych umiejętności, a co za tym idzie lepszy start na rynku pracy.

Dziękujemy – uczestnicy kursu
Prowadząca kurs – Krystyna Michalik