III Międzyszkolny Festiwal Piosenki Obcojęzycznej 2015

13. marca bieżącego roku odbył się w Miejskim Ośrodku Kultury trzeci już Międzyszkolny Festiwal Piosenki Obcojęzycznej pod honorowym Patronatem prezydenta miasta Nowego Sącza – Pana Ryszarda Nowaka.
W tegorocznej edycji wzięło udział 10 szkół ponadgimnazjalnych z Nowego i Starego Sącza. Repertuar był bardzo różnorodny. Piosenki anglojęzyczne przeplatały się z niemieckimi czy też francuskimi. Usłyszeliśmy też utwory w języku ukraińskim, portugalskim a nawet koreańskim.
Ze względu na nauczany przedmiot zależy mi szczególnie na doskonaleniu u młodzieży znajomości j. niemieckiego oraz propagowaniu kultury niemieckiej. Dlatego też cieszy mnie dość spora liczba prezentowanych piosenek niemieckich. Wśród nich znalazły się m. in. „Wer bin ich“ /LaFee; „Ich will wieder dieses Fieber spür’n“ / Helene Fischer; „Atemlos durch die Nacht”/ Helene Fischer, „Das ist der Moment“ grupy Die Toten Hosen, „Nur noch kurz die Welt retten“ /Tim Bendzko; „Kein Zurück“/ Wolfsheim czy też „Vollmond” / Nena i „Unsterblich“ zespołu Luxuslärm.
W skład jury weszli tym razem:

  • Pani Izabela Mytnik – wokalistka, akordeonistka, manager kultury, autorka tekstów i muzyki a także finalistka II. edycji turnieju X Factor w drużynie Kuby Wojewódzkiego
  • Pan Maciej Matusik – absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. F. Chopina w Nowym Sączu – znany muzyk, aranżer a także nauczyciel gry na instrumentach oraz
  • Pan Tomasz Wolak – kompozytor , wokalista, aranżer i akompaniator.

Poziom – jak stwierdzili członkowie jury – był bardzo wysoki i wielu uczestników należałoby nagrodzić. Niestety, reguły są jak zwykle nieubłagane. Tak więc po burzliwych obradach przyznano:

  • Miejsce 1. – dla Iwony Gałysy – uczennicy II. Liceum Ogólnokształcącego im. M. Konopnickiej w Nowym Sączu za piosenkę w języku francuskim pt. „Mon Mec a moi”
  • Miejsce 2. – dla Patrycji Bielak z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. J. Długosza w N. Sączu, która wykonała niemiecką piosenkę pt. „Wer bin ich?”
  • Miejsce 3. – dla Oliwii Bartkowskiej z naszej szkoły, czyli V. LO w Zespole Szkół nr 1 im. KEN – za utwór pt. „Raggamuffin”. Tym razem była to piosenka anglojęzyczna. Oliwii towarzyszyła grupa taneczna składająca się z uczennic V.LO i I. LO (Julia Kowalik, Katarzyna Gagatek, Marcelina Maciak)

Ponadto wyróżniono:

  • Zespół wokalno-instrumentalny z Zespołu Szkół Samochodowych im. T. Tańskiego, który zaprezentował się w utworze grupy Enej pt. „Moja Eneida”. W skład zespołu weszli: Witold Golonka, Darek Janus, Mateusz Janus, Szymon Jurczak, Krystian Kolasa i Janusz Poręba.

Nagrodzeni otrzymali jak zwykle statuetki, dyplomy a także upominki rzeczowe.
Chciałabym w tym miejscu bardzo gorąco podziękować Instytutowi Goethego w Krakowie za przekazane na ten cel upominki, które bardzo się podobały.
Dziękujemy wszystkim szkołom za zainteresowanie festiwalem no i oczywiście zapraszamy już teraz do wzięcia udziału w kolejnej edycji.